Oportunităţi de investiţii

AGRICULTURA

• agricultura şi creşterea animalelor sunt activităţi economice de bază pentru locuitorii din comună; culturile agricole care se pretează solului, reliefului şi climei din zonă sunt cele de grâu, porumb, cartofi, legume s.a.; sunt necesare investiţii în amenajarea unor micro-ferme de creştere specializată a animalelor, de modernizare a tehnologiilor de lucru atât în zootehnie cât şi în agricultură şi, mai ales, de amenajare a unor centre de prelucrare a produselor agricole şi animale (mori, abatoare, pielării, prelucrare a laptelui s.a.);
  • pomicultura, viticultura, legumicultura, apicultura şi piscicultura, cu investiţii în tehnologia de lucru dar şi în centre de prelucrare a produselor, ar fi alte domenii care s-ar practica cu succes aici;
  • zonele împădurite de pe raza comunei impun amplasarea unui centru de colectare, prelucrare şi valorificare a fructelor de pădure, a ciupercilor şi a plantelor medicinale.
Deşi comuna Aşchileu dispune de 1.058 ha teren arabil, structura culturilor de câmp nu este corespunzătoare unei rotaţii normale a culturilor agricole.
Ţinând cont de necesitatea valorificării corespunzătoare a acestei resurse funciare, pe viitor se impune corijarea structurii osolamentelor şi a unei agriculturi superintensive specifice zonelor periurbane.
Se pot menţiona câteva direcţii:
  • echilibrarea ponderii culturilor cerealiere;
  • creşterea ponderii culturilor tehnice şi legumelor în câmp şi în spaţii protejate;
  • creşterea suprafeţelor de plante furajere, îndeosebi a leguminoaselor perene.
Ponderea pomiculturii în suprafaţa agricolă a comunei este destul de scăzută. Producţia fructelor a avut o evoluţie descendentă în ultimii ani. Prin favorabilitatea pomicolă ridicată a zonei, se poate estima creşterea uşoară a suprafeţelor cu plantaţii vii, dar mai ales refacerea şi modernizarea vechilor plantaţii. Se estimează producţii ce pot oferi posibilităţi de livrare de fructe în afara zonei.
Pe viitor se va accentua rolul de echilibrare a mediului prin plantaţiile de pomi folosind tehnologii ecologice, fără efecte reziduale.
Efectivele animale sunt repartizate în principal la gospodăriile populaţiei, randamentele obţinute
sunt sub posibilităţile existente.

AGROTURISM

Turismul ar fi o altă ramură de succes: se pot amenaja în zonă pensiuni, cabane, tabere, centre de sănătate s.a.;